Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Melci de uscat din Romania

+2
unio
Admin
6 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos  Mesaj [Pagina 4 din 4]

76Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Ian 26, 2011 7:43 pm

Vizitato


Vizitator

lol unio , dar esti culmea Smile) , dar cine a zis ca eu am tot ce se gaseste aici ? Am zis doar ca am tot ce se gaseste mai des pe aici Razz ..... crezi ca nu te ajung Smile) ? Numai cum tzi.am zis si pe Yahoo Messenger , nu am cu cine sa ma duc Sad , ca la iubita ii place cu masina nu sa o duc dupa melci , sau la alpinism sau ce mai fac eu Very Happy . Sad asta este

77Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Ian 27, 2011 11:24 am

unio

unio
Membru senior

Nu am inteles faza cu ,,culmea". Si sincer, i-ti doresc sa ma intreci.

78Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Ian 27, 2011 1:32 pm

Vizitato


Vizitator

Acum te.ai suparat pe mine ?

79Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Ian 27, 2011 4:05 pm

unio

unio
Membru senior

Fii fără grijă, nu mi se îneacă corăbiile la primul val.

80Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Dum Ian 30, 2011 3:15 pm

harry

harry
Membru senior

Hai sa nu ne pierdem timpu cu prostiile astea unio, uni doar dau in stanga si dreapta dar nimic concret.Astept sa ne intalnim la muzeu.



Ultima editare efectuata de catre harry in Dum Feb 06, 2011 5:19 pm, editata de 1 ori

http://scoici.sunphoto.ro

81Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Lun Ian 31, 2011 11:15 am

Admin

Admin
Admin

Prieteni, nu va suparati! Important este sa ne creasca noua colectiile si sa invatam unii de la altii.

82Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Lun Ian 31, 2011 2:37 pm

Vizitato


Vizitator

Infine , eu imi sterg contul , nu stiu ce am facut eu asa rau incat sa ma faca ``prost``. succes

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Dar repede te mai superi,domnule...nimeni nu a zis ca sunteti,,prost,,...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

84Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Feb 02, 2011 12:04 pm

Admin

Admin
Admin

Pacat ca s-a ajuns la asta, cred ca afost mai mult o problema de interpretare. In fine, mergem mai departe.

85Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Feb 03, 2011 9:44 am

unio

unio
Membru senior

Puterea cuvantului. Cat de mult face un ,,i'' pierdut.

86Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mar Mai 31, 2011 12:58 pm

unio

unio
Membru senior

O specie interesanta de uscat, pe care am cautat-o insistent si pe care am gasit-o pana la urma la mica distanta de locuinta mea este Granaria frumentum (Draparnaud, 1801).
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD3215 Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD3219

Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD3252

Exemplarul de fata face parte se pare din varietatea G. frumentum var. hungarica (M. Kimacowicz, 1890), avand forma caracteristica de butoias fata de forma fusiforma a speciei tip. Daca va pasioneaza studiul, o lucrare interesanta despre aceasta specie gasiti la

http://members.iif.hu/feh13603/pdf/Feher%20et%20al%202010%20Granaria%20JConch%20proof.pdf
Spor la studiu.

87Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mar Mar 06, 2012 11:22 am

unio

unio
Membru senior

Alte doua specii frumoase din fauna noastra, intalnite in zona Dobrogei, care fac parte din aceeasi familie - Enidae - ca specia precedenta, dar din genul Zebrina, sunt Zebrina detrita (O.F. Muller, 1774) si Zebrina varnensis (Pfeiffer, 1847).
Zebrina detrita
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD3381

Zebrina varnensis
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD3382

Daca prima specie are o raspandire mai larga, inclusiv pe continentul European, Zebrina varnensis este endemica coastelor Bulgare si Romanesti ale Marii Negre.

88Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Dum Mai 06, 2012 12:30 pm

unio

unio
Membru senior

Cateva specii pe care le-am intalnit intr-o excursie in frumoasa cetate medievala a Sighisoarei(comune, dar de, cu aere medievale...):
Helicigona faustina
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4837
tot Helicigona faustina, comod instalata intr-un hamac...
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4834
Helix pomatia
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4838
Clausilia sp. nu am deranjat-o sa vad ce specie
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4842
Deroceras, l-as fi deranjat sa vad ce specie, dar inca am retineri...
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4839
Cepaea vindobonensis
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4822
Acestea sunt isopode, dar mi-au placut foarte mult, asa ca le postez se pe ele
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4843

Si cateva poze din cetate:
Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4825 Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4824

Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4827 Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4784

Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4831 Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Th_BILD4844

De mentionat ca in cladirea galbena din a imaginea numaru patru s-a nascut Domnitorul Vlad Tepes in luna noiembrie sau decembrie 1431.

89Melci de uscat din Romania - Pagina 4 Empty Re: Melci de uscat din Romania Dum Mar 03, 2013 1:37 pm

harry

harry
Membru senior

Foarte interesant felicitari

http://scoici.sunphoto.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 4 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum