Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Melci de uscat din Romania

+2
unio
Admin
6 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

51Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Iun 09, 2010 9:11 pm

Admin

Admin
Admin

Iata exemplarele:

1. Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_P1080060

2. Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_P1080058

3. Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_P1080061 Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_P1080059

Exemplarul trei mi se pare foarte interesant cu petele acelea cafenii pe cochilie.

52Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 4:00 pm

unio

unio
Membru senior

Buna !Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0186
Am fotografiat si eu cateva exemplare. Iata de exemplu un Cepaea vindobonensis

53Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 4:02 pm

unio

unio
Membru senior

un Helix lutescens
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0195



Ultima editare efectuata de catre unio in Vin Iun 18, 2010 7:50 pm, editata de 1 ori

54Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:45 pm

unio

unio
Membru senior

Xerolentha obvia
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0209

55Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:46 pm

unio

unio
Membru senior

Succinea putris
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0145

56Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:50 pm

unio

unio
Membru senior

Helix pomatia
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0194

57Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:55 pm

unio

unio
Membru senior

Cateva exemple ale variabilitatii cochiliei la exemplare din aceeasi zona geografica, Mures mai precis :
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0128
Helix pomatia

58Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:56 pm

unio

unio
Membru senior

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0130
Helix lutescens

59Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:57 pm

unio

unio
Membru senior

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0135
Bradybaena fruticum

60Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:57 pm

unio

unio
Membru senior

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0136
Xerolentha obvia

61Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iun 18, 2010 7:58 pm

unio

unio
Membru senior

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD0137
Monachoides vicinus , fara variabilitate, dar interesant

62Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Sam Iun 26, 2010 1:12 pm

Admin

Admin
Admin

Unio, fotografiile sunt foarte foarte reusite, felicitari!

63Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Iul 29, 2010 11:14 pm

Melinda

Melinda
Membru senior

Postez si eu o fotografie cu specia Xerolenta obvia,facut in mediul lor natural:Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_IMG_0926



Ultima editare efectuata de catre Melinda in Dum Oct 17, 2010 11:33 pm, editata de 1 ori

http://gizmo.sunphoto.ro/

64Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iul 30, 2010 11:10 am

Admin

Admin
Admin

Superba fotografia! Felicitari!

65Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Aragorn din Timisoara Vin Iul 30, 2010 1:06 pm

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Foarte frumose...felicitari...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

66Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Vin Iul 30, 2010 9:22 pm

Melinda

Melinda
Membru senior

Multumesc!!!

http://gizmo.sunphoto.ro/

67Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Oct 20, 2010 3:38 pm

unio

unio
Membru senior

Monachoides vicinus, iesit la plimbare, pe ploaie.

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD1411

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Speciile pe care doamna administratoare le-a postat pe prima pagina,din Familia Helix,imi lipsesc cu desavarsire...care dintre dumneavoastra m-ar putea ajuta cu cateva exemplare?

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

69Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Ian 12, 2011 3:18 pm

unio

unio
Membru senior

Intr-o scurta drumetie, prilejuita de incalzirea vremii, am cautat sa vad ce mai fac micii nostrii prieteni, gasteropodele, pe timp de iarna. I-am gasit dormind adanc, infofoliti in frunze uscate, ca acest Fruticicola fruticum ( Muller, 1774), asteptand timpurile mai calduroase.
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2354

Nu era singur, tovaras fiindu-i un mic brotacel, aflat in hibernare.

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2359

Un Monachoides vicinus ( Rossmassler 1842) impreuna cu Cochlodina laminata ( Montagu,1803).
Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2360



Ultima editare efectuata de catre unio in Mier Ian 12, 2011 3:23 pm, editata de 1 ori

70Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Ian 12, 2011 3:22 pm

unio

unio
Membru senior

Altii nu dormeau atat de adanc, si aducandu-i pentru a verifica acest lucru la temperatura camerei,au inceput imediat sa circule.Micutii sunt din specia Trochulus hispidus ( Linnaeus, 1758):

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2365

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2373

Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Th_BILD2369

Denumirea lor in engleza este hairy snail - melcul paros ,cochilia fiind acoperita cu peri mici, care cad usor insa.

71Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Joi Ian 20, 2011 11:28 am

Admin

Admin
Admin

Asteptam si noi primavara impreuna cu ei!
De hairy snail am auzit, dar sincer nu am vazut nici unul pana acum Embarassed

72Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Lun Ian 24, 2011 10:02 pm

Vizitato


Vizitator

SPECII DE MELCI TERESTRI DIN TRANSILVANIA : Platyla banatica , Platyla microspira , Platyla polita , Carychium tridentatum , Cochlicopa lubricella , Pyramidula pusilla , Orcula jetschini , Sphyradium doliolum , Columella edentula , Granaria frumentum , Truncatellina cylindrica , Vertigo alpestris , Chondrina arcadica clienta , Vertigo pusilla , Vestia elata ,
Vallonia costata , Vitrea transsylvanica , Aegopinella epipedostoma , Ena montana ,Punctum pygmaeum , Vitrea diaphana , Aegopinella pura , Vitrea maritae , Morlina glabra striaria , Cochlodina (Paracochlodina) orthostoma , Zonitoides nitidus , Ruthenica filograna , Euconulus fulvus , Clausilia cruciata , Alinda biplicata ,
Pseudalinda stabilis , Bulgarica (Strigilecula) vetusta, Monachoides vicinus , Euomphalia strigella ,Drobacia banatica , Faustina faustina , Lozekia transsylvanica , Isognomostoma isognomostomos , Arianta arbustorum si .... Helix pomatia Smile) ... si nici unul nu am in colectie Sad

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Dar ce specii de uscat ai tu in colectia ta?

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

74Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mar Ian 25, 2011 9:16 pm

Vizitato


Vizitator

Poi dupa cum bine sti ca m.am reapucat recent am doar ce este prin zona in care traiesc si anume : Helix Aspersa , Otala punctata , Cernuella cespitun ,
Cernuella virgata , Theba Pisana ,
Jaminia quadridens , Cochlicella barbara , Rumina decollata , Arianta arbustorum , Trichia hispida Sad . Sper ca nu razi Smile)

75Melci de uscat din Romania - Pagina 3 Empty Re: Melci de uscat din Romania Mier Ian 26, 2011 9:50 am

unio

unio
Membru senior

Multe din speciile amintite de tine, bandit, pentru Transilvania au dimensiuni milimetrice,ca de exemplu Punctum pygmaeum cu un diametru de pana la 1,6 mm.Este destul de greu pentru noi, amatorii sa le gasim, mai ales in lipsa unui microscop. Dintre speciile de talie mai mare, am gasit si eu cateva pana acum.Totusi,numarul speciilor prezente pe meleagurile ardelene este mai mare decat cel prezentat in lista ta.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum