Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Melci de uscat din afara Romaniei EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Melci de uscat din afara Romaniei EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Melci de uscat din afara Romaniei EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Melci de uscat din afara Romaniei EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Melci de uscat din afara Romaniei EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Melci de uscat din afara Romaniei EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Melci de uscat din afara Romaniei EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Melci de uscat din afara Romaniei EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Melci de uscat din afara Romaniei EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Melci de uscat din afara Romaniei

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Melci de uscat din afara Romaniei Empty Melci de uscat din afara Romaniei Joi Ian 14, 2010 4:25 pm

Admin

Admin
Admin

In toamna anului 2008 m-am intors din Spania cu patru cochilii de melci de uscat, una mare si trei mici. Toate au fost gasite in satul Jerica din Comunitatea Valenciana. Am incercat sa le identific pe baza acestui link cu melci specifici din Peninsula Iberica: http://elrincon-continentales3.iespana.es/Helicidae.htm

Prima, cea mare cred ca este un exemplar de Hemicycla, avand urmatoarele dimensiuni: latime 3.5cm; diametru 2.7cm; inaltime 1.8cm
Melci de uscat din afara Romaniei Th_P1070502 Melci de uscat din afara Romaniei Th_P1070503

Celalate trei mai mici au latimea de 1.7-1.8cm, inca nu le-am identificat, mai incerc
Melci de uscat din afara Romaniei Th_P1070504 Melci de uscat din afara Romaniei Th_P1070505

2Melci de uscat din afara Romaniei Empty Buna Dum Ian 17, 2010 8:33 pm

unio

unio
Membru senior

Din cate reusesc eu sa vad in poze, cele trei cochilii apartin speciei Theba pisana (Muller, 1774), sau cel putin a unei variatii a genului Theba , din familia Helicidae

3Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Mar Ian 19, 2010 9:42 am

Admin

Admin
Admin

Multumesc unio Very Happy

4Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Mar Apr 13, 2010 7:53 pm

unio

unio
Membru senior

Va prezint cateva specii de uscat pe care le-am primit din frumoasa Italie >
Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0337
Helix aspersa( O.F. Muller 1774)

Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0336
Cernuella virgata ( Da Costa 1778)

Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0335
Eobania vermiculata (O.F. Muller, 1774)var.

Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0334
Rumina decollata ( Linnaeus 1758)

Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0333
Cernuella sp.

Melci de uscat din afara Romaniei Th_SP_A0332
Eobania vermiculata ( O.F. Muller 1774)



Ultima editare efectuata de catre unio in Mar Ian 04, 2011 3:33 pm, editata de 1 ori

5Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Joi Apr 15, 2010 10:26 am

harry

harry
Membru senior

foarte frumosi si interesanti.vas ruga daca stie cineva ce specie de melc este cea de pe sunphoto la albumul cu melci prima poza asa am primito si nu reusesc so identific mersi.

http://scoici.sunphoto.ro

6Melci de uscat din afara Romaniei Empty Melci de uscat din afara Romaniei Joi Mai 27, 2010 10:41 pm

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Intr-adevar,sunt foarte frumosi...Am vazut la cineva saptamana trecuta niste exemplare de uscat de la noi din Europa,foarte interesant...n-as fi crezut ca in Europa se pot gasi asemenea specii!

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

7Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Vin Mai 28, 2010 7:07 pm

unio

unio
Membru senior

Da, se pare ca batranul continent ascunde inca multe minunatii. Cum interesul pentru speciile de uscat si de apa dulce din Europa mi-a crescut ,,inexplicabil" de mult in ultima vreme, am descoperit ca exista specii care fara a stii locatia de origine ar putea trece usor drept exotice.

8Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Sam Iul 17, 2010 7:09 pm

harry

harry
Membru senior

buna am gasit si eu cteva cochili de melci intr-un parc din Lionn Franta am sa le si postez .

http://scoici.sunphoto.ro

9Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Mar Ian 04, 2011 3:22 pm

unio

unio
Membru senior

Admin, din ceea ce se vede in primele poze, exemplarul determinat de tine ca Hemicycla, tind sa cred ca este un Otala lactea. Te rog verifica daca peristomul este de culoare inchisa, aproape neagra.

10Melci de uscat din afara Romaniei Empty Re: Melci de uscat din afara Romaniei Mar Ian 04, 2011 3:30 pm

unio

unio
Membru senior

Salut Harry. Specimenul din prima poza de pe sunphoto, la albumul melci este un exemplar de Pila polita ( Deshayes 1830), un gasteropod acvatic, de apa dulce, raspandit in Thailanda, Cambodia, India, China de sud. Exista doua forme, una care poate atinge dimensiuni de pana la 95 mm inaltime si 80 mm diametru cu cochilia mai globuloasa , iar cealalta mai mica,care atinge 70 mm inaltime 55 mm diametru, cu spira mai inalta.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum