Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Melcii ca animale de companie EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Melcii ca animale de companie EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Melcii ca animale de companie EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Melcii ca animale de companie EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Melcii ca animale de companie EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Melcii ca animale de companie EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Melcii ca animale de companie EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Melcii ca animale de companie EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Melcii ca animale de companie EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Melcii ca animale de companie

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Melcii ca animale de companie Empty Melcii ca animale de companie Mier Ian 06, 2010 4:17 pm

Admin

Admin
Admin

Ca si colectionar de melci si scoici recunosc ca am fost tentata sa am ca animale de companie melci. Multi au considerat ca este o idee prea exotica, multi au zambit, dar pana la urma multi au inteles si melcul meu a ajuns o mica vedeta. Se intampla in primavara anului 2007, cand cineva mi-a donat un exemplar de Pomacea.

Melcii ca animale de companie Th_NEW026

Atunci am inceput sa ma documentez si am aflat lucruri interesante:

-Genul Pomacea (inclus in familia Ampullariidae) cuprinde peste 20 de specii, toate originare din America de Sud si America Centrala
-specii de apa dulce, melcii sunt intalniri in lacuri, mlastni sau rauri, in general in ape linistite
-dimensiunile difera de la o specie la alta, dar ca dimensiune medie un Pomacea are marinea unei mingi de ping pong
-se hranesc cu alge, vegetatie acvatica, unele specii chiar si cu oua de melc sau pesti morti
-exemplarele au sexe diferite, deci nu sunt hermafrodite ca majoritatea melcilor. Din pacate cele doua sexe nu se pot deosebi fizic.
-se recomanda ca volumul de apa din acvariu sau bazin sa fie de minim 10 litri pentru un melc
-apa trebuie sa filtrata si schimbata regulat, iar pH-ul ei sa fie intre neutru si dur, melcii avenad nevoie de apa calcaroasa pentru mentinerea sanatatii cochiliei. O apa prea moale ar putea i-ar putea dauna acesteia provocand gaurirea ei.
-este de preferat ca acvariul sau bazinul in care sunt tinuti melcii sa aiba capac pentru a impiedica ierirea acestora. Intre suprafata apei si capac este necesar un strat de aer pentru respiratie.
-daca in recipient convietuiesc mai multi melci este posibil ca acestia sa fie de sexe diferite si acestia sa se reproduca. Astfel ei vor avea nevoie de un strad gros de 10cm pe fundul acvariului in care ouala sa fie depuse. Insa nu toate speciile isi depun ouale in apa. La unele specii femela depune ouale pe suprafata uscata din apropierea luciului apei, in acest caz fie pe capac fie pe perete.
-ecozarea puilor are loc in 3-4 saptamani, acestia fiind vulnerabili din cauza pestilor ce ar putea convietui alaturi de pesti.
-durata de viata a melcilor este de 1-4 ani aceasta fiind in stransa legatura cu temperatura apei. Limitele de temperatura sunt 18 si 28 de grade. La 18 grade melcii sunt foarte putin activi. Cu cat temperatura este mai ridicata media de viata a melcilor va fi mai scurta. De aceea se recomanda mentinerea acesteia undeva la 22-24 grade celsius.

2Melcii ca animale de companie Empty Aragorn din Timisoara Mier Ian 06, 2010 5:17 pm

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Iarasi va multumesc pentru informatii...Specia de melc pe care dumneavoastra ati postat-o,se gaseste de cumparat si la noi la Timisoara.Eu am vrut de mult sa-mi fac un acvariu cu Lymnea si Planorbis.Dupa cum am vazut,dumneavoastra aveti experienta in domeniu.De aceea v-as ruga,sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:1.Cele doua specii,Lymnea si Planorbis,pot convietui una cu cealalta?
2.Daca se observa gauri prin cochilie,inseamna ca melcul are o deficienta de calciu...Ce sa fac?
3.Care este temperatura la care traiesc aceste specii?
4.Iarna ce sa fac?
5.In postarea dumneavoastra,ati amintitca"ph-ul apei sa fie neutru si dur''...
Aceasta ce inseamna?
6.Cum se regleaza ph-ul apei?
Va multumesc!

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

3Melcii ca animale de companie Empty Re: Melcii ca animale de companie Mier Ian 06, 2010 5:24 pm

daniela

daniela
Membru junior

eu in anul 1 de facultate am avut acvariu cu pesti si...un melc Very Happy
Bineinteles ca habar n-aveam despre ingrijirea melcilor de apa, l-am luat doar de frumusete.
A supravietuit vreo 2 luni in acvariul cu pesti, apoi...l-am gasit mort intr-o zi pe fundul acvariului.
Dar pe viitor avem de gand (eu cu sotul) sa ne luam un acvariu marisor pentru living...si as fi foarte tentata sa am iarasi un melc de apa.
Pana atunci insa ma voi documenta despre el Very Happy

https://s919.photobucket.com/home/daniela_elena

4Melcii ca animale de companie Empty Re: Melcii ca animale de companie Mier Ian 06, 2010 5:50 pm

Admin

Admin
Admin

Pentru ca nu am avut nici una din cele doua specii pe care le-ai amintit tu nu pot sa fiu sigura pe buna lor convietuire, dar stiind ca ambele sunt intalnite si in Europa tind sa cred ca nu vor avea probleme de acest gen. De fapt nu am auzit pana acum la nimeni sa aiba o problema de convietuire a speciilor de melci....dar cu toate acestea nu este exclus. Deci aici trebuie sa mai studiem.
Problema calciului in apa se poate rezolva cumparand din petshopuri niste formatiuni de calciu de forme diferite. Eu puneam din cand in cand in apa testoaselor, caci am avut si testoase, pentru carapace. Din pacate petshopurile noastre nu sunt atat de bogate precum cele dn strainatate, dar cred ca un astfel de produs ar putea fi de folos.
Nu pot sa-ti spun daca cele doua specii hiberneaza, Pomacea al meu sigur nu a hibernat fiind melc tropical. Cred ca cei mai in masura sa iti raspunda la aceasta intrebare sunt cei din magazinul de animale, ei ar trebui sa stie.

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Da asa este,ar trebui intrebat la cei care se ocupa de asa ceva.Nu am vazut pe nimeni sa aiba Lymnea si Planorbis in acvarii.In schimb am vazut Achatina in terarium.Teoretic,orice melc de uscat poate sa traiasca in terarium.La melci de uscat nu m-am gandit,ma gandeam la melci de apa dulce,de la noi ca sunt mai usor de intretinut.Stiu ca Lymnea are o mare capacitate de adaptare,adica este usor de intretinut.La noi la sat erau odata,acum nu stiu daca se mai gaseste.Daca va veni primavara mai devreme,o sa caut.In zona dumneavoastra se gaseste Lymnea?

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

6Melcii ca animale de companie Empty Re: Melcii ca animale de companie Vin Ian 15, 2010 3:35 pm

Admin

Admin
Admin

Nu am vazut Lymea pana acum in zona, dar posibil sa existe.
Iata doua fotografii facute in Viena in 2006. Sunt niste terarii in care locuiau exemplare de Achatina, din pacate cam timide caci nu s-au prea expus.

Melcii ca animale de companie Th_2_066 Melcii ca animale de companie Th_2_067

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum