Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Melanopsis penchinati  EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Melanopsis penchinati  EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Melanopsis penchinati  EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Melanopsis penchinati  EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Melanopsis penchinati  EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Melanopsis penchinati  EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Melanopsis penchinati  EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Melanopsis penchinati  EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Melanopsis penchinati  EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Melanopsis penchinati

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Melanopsis penchinati  Empty Melanopsis penchinati Vin Ian 21, 2011 12:33 am

Vizitato


Vizitator

Am profitat de soarele de astazi si am ieshit la plimbare impreuna cu un prieten care mi-a recomandat nush ce pestera sa vizitam , infine ca nu asta ii important Smile) , ceea ce vreau sa spun ii ca in drum , am trecut pe langa un rau , si anume Rio Jalon , est de Zaragoza ... Din prima am observat ca nu ii curatat , plin de copaci cazuti , ierburi , si totusi , langa rau erau livezi , lanuri de porumb etc . Am intrebat de ce raul este asa de natural , fara interventia omului. Raspuns a fost ca locatarii de 10 ani trimit foi la primarii sa primeasca permisie sa arda si sa curete raul , doar ca in acea zona traieste specia de melc pe care am pus``o la titlu , si care doar acolo se gaseste find endemica. Am fost chiar fericit cand am primit acel raspuns Very Happy .Cand se mai incalzeste , ii clar , trebuie sa merg sa il caut. Defapt zona aceasta este abundenta in moluste , eu anul trecut in octombrie am identificat 15 specii intr.o singura livada , + 4 specii acvatice intr.un metru patrat. La 15 km de aceasta zona , intr.un afluent al acestui rau , si anume raul Mesa , traieste alt melc endemic Melanopsis praemorsa Very Happy...asta am aflat acum in timp ce scriam aici Smile) Razz

2Melanopsis penchinati  Empty Re: Melanopsis penchinati Vin Ian 21, 2011 11:27 am

Admin

Admin
Admin

Bandit, multumim de relatarea asta interesanta si astetam poze mai la primavara. E chiar imbucurator sa auzi ca cineva se gandeste si la melci.

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Dupa cate stie eu,Melanopsis,este o specie de apa dulce care se intalneste in zonele mediteraniene...eu am vreo 2 specii in colectia mea,dar nu specia pe care ati citat-o dumneavoastra...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum