Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Curiozitati din lumea gasteropodelor EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Curiozitati din lumea gasteropodelor

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Curiozitati din lumea gasteropodelor Empty Curiozitati din lumea gasteropodelor Joi Noi 11, 2010 2:13 pm

unio

unio
Membru senior

Prin ,, peregrinarile" de pe internet, am gasit un blog foarte interesant, scris de catre Dl. Aydin Orstan din S.U.A., despre malacologie si nu numai. Printre postarile dansului, am gasit una foarte interesanta, cu titlul ,, Este un Helix? Este un Lymnaea? Sau este din amandoua?" cu privire la o cochilie ciudata aflata in colectiile Muzeului de Stiinte Naturale Smithsonian. Cu permisiunea dansului postez mai jos imagini cu aceasta cochilie si explicatiile pe care le-a gasit pentru acest fenomen.

Acestea sunt doua cochilii, una de Lymnaea stagnalis iar cealalta de Helix aspersa
Curiozitati din lumea gasteropodelor Th_134806332_398fbaf47a_o

din care, cumva contopite, ar rezulta asa ceva:
Curiozitati din lumea gasteropodelor Th_134806330_ad7c959a1a_o

Curiozitati din lumea gasteropodelor Th_134806331_0a11944f12_o

Explicatiile pe care dansul le-a gasit pentru acest fenomen ar fi:
1. Ar putea fi un fals, dar unul foarte bina facut. Dupa cum se vede in fotografie, cochilia de Helix este crescuta peste cea de Lymnaea. Pentru a putea face cineva acest lucru ar trebui taiata cochilia de Helix pe langa sutura, sa puna restul cochiliei intr-o cochilie mare de Lymnaea si sa lipeasca totul, fara a lasa nici o urma a taieturilor.


2. Sa sugerat ca un exemplar tanar de H. aspersa in cochilie a fost intepenit sau lipit intr-o cochilie goala de L. stagnalis, si a crescut astfel acolo.

3. Se mai crede ca un H. aspersa a fost extras din cochilie, introdus in cochilia goala de Lymnaea si cumva a supravietuit, reatasandu-si muschiul columelar si continuand sa creasca, construindu-si cochilia in continuare.

Parerea voastra?
Alte articole interesante puteti gasi pe:
http://snailstales.blogspot.com/

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Sincer sa fiu nu am mai vazut asa ceva in viata mea...nu stiu ce sa zic...avand in vedere ca sunt doua specii din medii diferite...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

3Curiozitati din lumea gasteropodelor Empty Re: Curiozitati din lumea gasteropodelor Mier Mar 07, 2012 9:26 am

unio

unio
Membru senior

Văzând poza de mai jos, mi-a venit ideea unui mic concurs cu tema ,,Recunoaşteţi specia". Ca indiciu, pot să vă spun că este vorba de o specie europeană, destul de comună.

Curiozitati din lumea gasteropodelor Th_19776485

4Curiozitati din lumea gasteropodelor Empty Re: Curiozitati din lumea gasteropodelor Mier Mar 07, 2012 11:56 pm

harry

harry
Membru senior

Salut eu asa ceva nu am mai vazut si dac ii un melc malformat is multe posibilitati
una din ele poate fii.
cepea nemoralis yellow black banded
sau mai poate fii
band variety, cepaea nemoralis

http://scoici.sunphoto.ro

5Curiozitati din lumea gasteropodelor Empty Re: Curiozitati din lumea gasteropodelor Vin Mar 09, 2012 10:04 am

unio

unio
Membru senior

Da, se pare ca avem un castigator.Este vorba de Cepaea nemoralis, care prezinta practic o malformatie, cunoscuta ca forma scalaris.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum