Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Colectia Arpad Kovacs EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Colectia Arpad Kovacs EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Colectia Arpad Kovacs EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Colectia Arpad Kovacs EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Colectia Arpad Kovacs EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Colectia Arpad Kovacs EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Colectia Arpad Kovacs EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Colectia Arpad Kovacs EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Colectia Arpad Kovacs EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Colectia Arpad Kovacs

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Colectia Arpad Kovacs Empty Colectia Arpad Kovacs Dum Aug 26, 2012 1:53 pm

unio

unio
Membru senior

Am avut de curand placerea sa fac o vizita in Municipiul Medias si sa gasesc gratie eforturilor de detectiv ale lui Aragorn colectia domnului Arpad Kovacs, colectie despre care sunt sigur ca fiecare dintre noi a citit cate ceva pe internet.
Din pacate nu l-am gasit si pe domnul Kovacs, care a trecut in nefiinta acum doi ani, insa am fost primit cat se poate de frumos de fiul dansului, care detine in continuare colectia.
Am descoperit cu placere multe specii frumoase, si mari si mici, si mai rare si mai comune, si am ramas surprins de abiltatea domnului Kovacs de a gasi toate aceste specimene intr-o era in care circuatia persoanelor si a marfurilor intre tara noastra si taramurile mai exotice nu era atat de intensa si de permisiva ca cea din zilele noastre.Am povestit mult cu Domnul Arpi, fiul d-lui Kovacs, despre pasiunea imensa pe care acesta o avea pentru scoici, de modul in care se bucura pentru fiecare exemplar nou si despre grija pe care o purta specimenelor, simtaminte care cred ca ne sunt cunoscute si noua foarte bine.
Iata mai jos cateva imagini cu colectia, acum depozitata bine, pe care le-am surprins inainte ca bateriile aparatului meu de fotografiat (de altfel noi) sa ma lase balta:
Colectia Arpad Kovacs Th_BILD5673 Colectia Arpad Kovacs Th_BILD5677
Colectia Arpad Kovacs Th_BILD5676 Colectia Arpad Kovacs Th_BILD5674

In urma celor discutate am inteles ca Domnul Arpi doreste sa vanda colectia, insa ca un intreg si nu pe bucati. In scurt timp am sa trec din nou pe acolo si o sa intocmim un inventar al colectiei si fotografii mai detaliate, asa ca voi sta la dispozitia celor interesati cu informatii suplimentare.

2Colectia Arpad Kovacs Empty Re: Colectia Arpad Kovacs Dum Aug 26, 2012 3:58 pm

harry

harry
Membru senior

Felicitari unio .
Am citit si eu un articol acuma cativa ani despre colectia domnului ,orcum un gest frumos ca il ajuti sa descopere adevarata valoare a colectiei ,eu te voi sprijini si te voi ajuta daca va fi nevoie ,dar deobicei tu esti cel ce ma ajuta ,MERCI.

http://scoici.sunphoto.ro

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Intr-adevar ,este un lucru de admirat faptul ca domnul Kovacs a reusit sa adune atatea exemplare intr-o perioada in care aveam putin acces cu ,,exteriorul,,...in ce masura va pot fi de folos cu determinarea speciilor,va stau la dispozitie...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum