Forumul colectionarilor de scoici
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul colectionarilor de scoici

Primul forum din Romania dedicat colectionarii scoicilor

Galerie de imagini
Ultimele subiecte
» Specie neidentificata
Mihai din Alba Iulia EmptyVin Noi 29, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Harry din Caransebes
Mihai din Alba Iulia EmptySam Iul 20, 2013 9:20 pm Scris de unio

» Familia Tonnidae, genul Tonna - unii dintre uriasii lumii gasteropodelor
Mihai din Alba Iulia EmptyMier Apr 10, 2013 9:21 pm Scris de harry

» Melci de uscat din Romania
Mihai din Alba Iulia EmptyDum Mar 03, 2013 1:37 pm Scris de harry

» Gasteropode terestre - Cepaea vindobonensis (Ferussac, 1821)
Mihai din Alba Iulia EmptySam Feb 16, 2013 1:17 pm Scris de Melinda

» Gasteropode terestre - Familia Bradybaenidae
Mihai din Alba Iulia EmptyVin Ian 25, 2013 8:51 pm Scris de unio

» Familia Cardiidae
Mihai din Alba Iulia EmptySam Ian 12, 2013 12:42 am Scris de Melinda

» Melci de apa
Mihai din Alba Iulia EmptyMar Ian 08, 2013 6:00 pm Scris de unio

» Familia Strombidae
Mihai din Alba Iulia EmptySam Ian 05, 2013 7:29 pm Scris de unio


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Mihai din Alba Iulia

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Mihai din Alba Iulia Empty Salut Lun Aug 02, 2010 11:23 pm

Vizitato


Vizitator

Infine , sa ma prezint mai intai Razz , sunt Mihai din Alba Iulia , 22 de ani ....de ceva vreme , m-am tot uitat peste postarile voastre , nu credeam ca exista in Ro. colectionari de asa ceva ,tinand cont la cat de putine specii de moluste exista Smile . Oricum va apreciez , dar in acelashi timp va si critic putin (nu o luati in nume de rau) dar 90 % din colectiile dumneavoastra sunt specii comune , daca nu chiar foarte comune Very Happy Razz Si cu toate astea spuse , va anunt ca ma apuc si eu sa colectionez , nu de alta , dar sa facem putina concurenta

2Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Mar Aug 03, 2010 12:48 pm

Melinda

Melinda
Membru senior

Esti un baiat bun,dar vrei sa ai cu noi ceva in comun,vezi-ti de drum,oceanele sunt pline de specii marine.

http://gizmo.sunphoto.ro/

3Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Mar Aug 03, 2010 1:50 pm

Vizitato


Vizitator

Tx Melinda , in loc de ``bine ai venit `` Sad

4Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Joi Aug 05, 2010 8:09 pm

unio

unio
Membru senior

Salut banditule, si bine ai venit pe forum. Ne bucuram ca urmaresti discutiile noastre si te invitam sa ni te alaturi. Critica poate fi constructiva,dar te asigur in privinta colectiile noastre de faptul ca nu sunt compuse numai din exemplare comune si foarte comune. Poti de exemplu sa vezi cateva poze cu specimene din colectia bunului meu prieten, Aragorn, pe Photobucket, doar da un clic pe shortcut-ul de la o postare de a lui.Pe forumul acesta, poate chiar daca nu da foarte bine la imagine, am incercat sa prezentam si sa aflam mai multe despre speciile de la noi din tara,despre care nu gasesti foarte multe informatii si care nu sunt putine totusi,chiar daca nu sunt spectaculoase . Te invit pe tine sa ne prezinti cat mai multe specimene exotice, si voi incerca si eu sa postez cat mai mult despre ele.

5Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Joi Aug 05, 2010 8:22 pm

unio

unio
Membru senior

Si inca ceva, salut decizia ta de a incepe sa colectionezi(desi eu simt ca mai ai ,,antecedente" in colectionare)si i-ti doresc succes. Totusi sper ca imboldul de a colectiona cochilii de moluste sa nu vina numai din dorinta de a face concurenta, ci sa vina si din pasiune. Concurenta este benefica asa cum o intelegem in economie, dar nu ar trebui sa se regaseasca in pasiunea noastra, unde ar trebui sa fie colaborare.

6Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Vin Aug 06, 2010 1:50 pm

Admin

Admin
Admin

Bun venit Bandit si sa ai sedere placuta si indelungata in forumul nostru! Ti-am facut subiectul tau separat de prezentare, asa cum are fiecare dintre noi.
Asteptam cu mare interes sa vedem si exemplarele tale de melci si scoici. In ceea ce priveste banalitatea colectiilor noastre cred ca pot sa vorbesc in numele tuturor si sa spun ca fiecare sa straduieste cum poate. Din si in Romania nu e simplu sa faci achizitii nici macar comune, ce sa mai vorbim de cele rare si spectaculoase.

7Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Vin Aug 06, 2010 3:33 pm

Vizitato


Vizitator

Poi , de la 7 ani am prins pasine pentru gastropode , locuiam intr.o casa destul de mare din Cugir , si ciudat , la mine in gradina erau doua specii de melci , pe care dupa sa zic 15 ani de cautari , NU le.am mai gasit in alta parte , nici macar la vecini , una a ramas inca neidentificata , iar una cred ca este Zonites Aegopinella . Asa am inceput sa colectionez , si am ajuns la un maxim de 150 specii , dar din cauza unor probleme familiare am pierdut casa , bunica mea lasand-o altor familiari , si deci s.a dus si colectia de gastropode , impreuna cu numeroase alte colectii :d Smile) .

8Mihai din Alba Iulia Empty Aragorn din Timisoara Sam Aug 07, 2010 11:59 am

Aragorn

Aragorn
Membru senior

Bine ai venit printre noi ,,Bandit''.Pacat de colectia ta,cu cele 150 de specii...

https://s980.photobucket.com/albums/ae290/Aragorn_album/Colectie%

9Mihai din Alba Iulia Empty Salut! Sam Aug 07, 2010 4:05 pm

Melinda

Melinda
Membru senior

Bine ai venit alaturi de noi pe forum!!!!!!!!!Imi pare rau de colectia ta si scuze ca am fost putin dura cu tine. Smile

http://gizmo.sunphoto.ro/

10Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Dum Aug 08, 2010 1:15 am

harry

harry
Membru senior

Salut si bun venit ne facce deosebita placere ca mai avem un membru si tin sa te asigur ca fiecare are macar o specie destul de rara si ar fi bine sa te informez de ce detine fiecare inainte de a ne critica ,ne straduim sa dam tot cei mai bun si orcum intr-o colectie orce achizitie este o piesa importanta chiar si una foarte comuna

http://scoici.sunphoto.ro

11Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Dum Aug 08, 2010 2:10 am

Vizitato


Vizitator

Mersi mersi , ma simt flatat Razz , si eu am fost putin dur cand am zis ca majoritatea speciilor detinute de voi sunt comune , m-am uitat peste colectia lui Aragorn si ii chiar impresionanta Smile . Okay si cu toate astea fiind zise , o sa incep sa uploadez poze cu gastropode de saptamana viitoare , mai intai cu cele din zona mea Smile

12Mihai din Alba Iulia Empty re Mier Sept 01, 2010 8:39 pm

Vizitato


Vizitator

Scuzatzi ca nu am mai dat nici un semn , si nici macar nu m.am mai conectat , am fost plecat in vacantza Very Happy ..... defapt am mai intrat oe pagina , dar nelogat Razz

13Mihai din Alba Iulia Empty Re: Mihai din Alba Iulia Joi Sept 02, 2010 6:58 pm

unio

unio
Membru senior

Atata bai sa fie numai.Eu sunt curios in legatura cu pozele cu gasteropodele din zona ta, mai ales ca din Spania nu prea am nimic prin colectie.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum